Fotbal – Lille – Marseille – 03 Decembrie 2013

Bilet realizat de bonus in 3 December, 2013. Postat in Informatii Sporturi

Florian Thauvin se intoarce la Lille dupa ce a refuzat sa joace in tricoul lui Les Dogues. El si coechipierii sai vor incerca sa sparga incapatanata defensiva a gazdelor la la Lille, care a incasat doar 4 goluri pana in acest moment in Ligue 1.

In conditiile in care Vincent Enyeama nu a mai primit gol de 945 de minute, aflandu-se foarte aproape de recordul lui Salvatore Sirigu (948 de minute de invincibilitate), este foarte probabil ca nigerianul din poarta lui Lille sa intre in istoria fotbalului daca va rezista fara gol mai mult de 3 minute in fata lui Olympique Marseille.

In alta ordine de idei, Lille si-a continuat seria de rezultate pozitive in weekend cu o victorie la limita, scor 1-1, la Valenciennes. Ryan Mendes este in continuare accidentat, in timp ce John Jairo Ruiz are probleme la umarul drept si nu va intrar in vederile lui Rene Girard.

Dupa ce a evoluat 45 de minute la echipa de rezerve, Marvin Martin este asteptat titular impotriva lui Marseille. Franck Beria nu va putea juca asta seara din pricina cartonasului rosu primit in meciul cu Valenciennes.
Lille (asezare in teren 4-3-1-2): Enyeama – Souare, Kjaer, Basa, Sidibe – Gueye, Mavuba, Balmont – Martin – Roux, Kalou.

Singurul jucator indisponibil de la oaspeti este Andre Ayew (ruptura de ligamente – 2 luni pauza!). Marseille s-a impus in fata lui Montpellier, vineri, cu scorul de 2-0. Un succes in fata lui Lille i-ar aduce pe Les Phoceens din nou in prim-plan.

Rod Fanni pare pregatit sa revina pe teren dupa cateva saptamani de pauza, in care a trebuit sa isi revina din cauza unei accidentari.

Marseille (asezare in teren 4-2-3-1): Mandanda – Abdallah, N’Koulou, Diawara, Mendy – Cheyrou, Romao – Thauvin, Valbuena, Payet – Gignac.

Conform calculelor hartiei, acest meci ar trebui sa se incheie la egalitate. Fie ca vorbim despre un 0-0 sau un 1-1, este foarte probabil sa asistam la un meci in care cele doua combatante vor cauta mai cu seama sa se blocheze reciproc. Asadar, X solist in cota 3.40 la casa de pariuri online Sportingbet.