Fotbal – Pandurii – Dinamo – 13 Septembrie 2013

Bilet realizat de bonus in 11 September, 2013. Postat in Informatii Sporturi

Pandurii revine in Liga 1 dupa o pauza de aproape 3 saptamani, in care Victor Piturca a strigat “piua” in folosul pregatirii meciurilor contand pentru preliminariile Campionatului Mondial din Brazilia, de anul viitor.

In plus, gorjenii au un moral excelent dupa calificarea in grupele Europa League, la capatul unui retur de foc cu Sporting Braga, in care Alexandru Ciucur a evitat loviturile de departajare printr-un gol superb inscris cu trei minute inainte de sfarsitul primelor 120 de minute.

Dinamo, pe de alta parte, nu conteaza decat in campionat si in Cupa Romaniei. Singurul adversar de talie europeana pe care l-a intalnit formatia antrenata de Gigi Multescu avea s-o pedepseasca pe Dinamo cu un sever 3-0, nu mai departe de saptamana trecuta. Vorbim, desigur, despre acel amical de “lux”, sa-i spunem, cu Sahtior, in care “minerii” lui Mircea Lucescu au sapat adanc in apararea lui Dinamo, profitand ori de cate ori au avut posibilitatea de a inscrie.

Astfel, “cainii” au incheiat cu coada intre picioare aceasta pauza, specialistii apreciind ca iminenta o debarcare a lui Multescu de pe banca tehnica a lui Dinamo. Acest lucru, insa, il vom vedea in trecutul mai mult sau mai putin indepartat.

In conditiile in care deplasarea la Targu Jiu nu este tocmai floare la ureche, stiuta fiind atmosfera pe care o poate crea in tribune fanii echipei Pandurii Targu Jiu, e greu de sustinut, chiar si in scris, cu argumente solide, o victorie a ros-albilor. Cu atat mai putin cu cat gorjenii sunt pe val si, totodata, in foame de puncte, daca e sa tinem cont de cele doua infrangeri consemnate inainte de victoria zdrobitoare inregistrata pe terenul Chiajnei.

Meciul dintre Pandurii Targu Jiu si Dinamo Bucuresti este prezent in oferta casei de pariuri online Unibet cu urmatoarele cote: 2.20 pentru o victorie a formatiei gazda, 3.20 pentru un rezultat de egalitate si 3.40 pentru un succes oarecum surprinzator al “cainilor”.