Fotbal – Romania – Estonia – 15 Octombrie 2013

Bilet realizat de bonus in 14 October, 2013. Postat in Informatii Sporturi

Aflata in fata celui mai mare test al ultimilor ani, nationala Romaniei este obligata sa castige marti seara impotriva Estoniei, sperand totodata ca Olanda sa nu faca figuratie in deplasare, dupa acel 8-1 inregistrat in compania Ungariei, vineri.

Ultimul rezultat al tricolorilor nu a fost unul neaparat convingator, 4-0 cu Andorra, in conditiile in care, presupunand ca Turcia se va impune la limita in fata Olandei, Romania trebuie sa bata cel putin cu 5-0 pentru a ajunge la barajul pentru Campionatul Mondial din Brazilia, de anul viitor.

Asadar, suntem intre ciocan si nicovala, pentru oare a cata oara in istoria noastra fotbalistica? Daca bine tinem minte, Olanda este echipa care ne-a invins la Campionatul European din Franta, dupa ce ne-a lasat cateva minute bune sa ne facem de cap pe teren, acest cadou venind in ideea ca Italia sa fie eliminata din cursa pentru marele trofeu.

Revenind insa la treburile noastre, Estonia este o echipa care stie foarte bine sa se apere, ceea ce noua nu ne surade mai deloc. Romania nu musteste de creativitate la mijlocul terenului, lucru usor observabil si in meciul de vineri cu Andorra, cand absolut toate golurile au fost inscrise in urma unor faze fixe, usor intamplatoare. Asadar, nimic construit sau, mai bine spus, pus la punct de catre Victor Piturca.

In meciul tur, Romania s-a impus relativ greu, scor 2-0, dupa ce tabela indica un scor alb la pauza. Acum insa situatia este cu totul alta, iar noi trebuie sa castigam la scor de maidan pentru a fi siguri ca putem juca, spre exemplu, un baraj de vis impotriva Greciei, cel mai slab cotat adversar posibil.

Meciul dintre Romania si Estonia este prezent in oferta casei de pariuri online Sportingbet cu urmatoarele cote: 1.17 pentru un succes scontat al tricolorilor, 7.00 pentru un rezultat de egalitate si 21.00 pentru un soc pe Arena Nationala.